Life Coaching

Pomaganie ludziom wzrastać i spełniać marzenia jest najszybszą drogą do sukcesu – zarówno ich, jak i Twojego. – T. Harv Eker

Spis treści:
1. Czym jest coaching?
2. Czym nie jest coaching?
3. Ile to kosztuje?
4. W czym się specjalizuję?
5. Ile potrzeba na to czasu
6. Jak to się zaczyna?
7. Sposoby pomocy
8. Miejsce sesji
9. O czym musisz pamiętać?
10. Metodyka
11. Opinie klientów
12. Jeśli jesteś zainteresowany

1. Czym jest coaching?

Coaching to niezwykle skuteczna metoda rozwoju. Jest to rodzaj wyjątkowej rozmowy przeprowadzanej między coachem i klientem (tzw. coachee). Coach poprzez umiejętne zadawanie pytań, sprawia, że klient sam znajduje rozwiązania na trapiące go problemy.
W naszej kulturze podsuwanie gotowych odpowiedzi jest standardowym sposobem reagowania na czyjś problem. Jednak nie oznacza to, że osoby te rzeczywiście chcą lub potrzebują takiej pomocy. Jeśli zmuszeni są do odpowiedzi na starannie dobrane pytania coacha, odkrywają, że sami są w stanie rozwiązać wiele swoich problemów. Pozwala im to zyskać większą pewność siebie.
Coach mówi i słucha, mając na uwadze określone cele. Kieruje nim chęć pomocy klientowi między innymi w osiągnięciu stawianych sobie celów, rozwiązaniu jego problemów, wyjaśnieniu, co jest dla niego najważniejsze.
Coaching nie oznacza wyszukiwania właściwego rozwiązania za innych. Coach stara się pomóc klientowi w znalezieniu własnego rozwiązania lub własnej drogi. Sesje coachingu mają na celu dodanie klientowi siły i wspieranie jego starań.

Nie idź za mną bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź obok mnie i bądź moim przyjacielem. – A.Camus

2. Czym nie jest coaching?

a) coaching a mentoring
Mentor powinien mieć doświadczenie w profesji, którą zajmuje się jego klient. Coach nie musi go mieć. Zdarza się, że takie doświadczenie przeszkadza w coachingu. Poza tym, istotą mentoringu jest przekazywanie wiedzy eksperckiej. W coachingu zakłada się, że klient wszelkie zasoby już posiada.
b) coaching a szkolenie
Szkolenie jest nastawione na przekazywanie wiedzy i umiejętności. Przy szkoleniu korzysta się też z zupełnie innych narzędzi, do trgo szkolenie może trwać cały dzień, natomiast sesja coachingowa – jedną lub półtorej godziny. W coachingu klient jest ekspertem w dziedzinie swojego życia i bierze osobistą odpowiedzialność za swoje zaangażowanie. Szkolenia mają dostarczyć wiedzę wraz z pewną przestrzenią na odkrywanie siebie, w coachingu chodzi głównie o odkrywanie siebie.
c) coaching a psychoterapia
Psychoterapia skupia się na usuwaniu psychicznych symptomów, na przykład bólu psychicznego. Coaching skupia się na doskonaleniu, rozwoju osobistym, osiąganiu celów. Psychoterapeuta przejmuje dużą część odpowiedzialności za efekty psychoterapii. Coach podąża za klientem, opierając się na postrzeganiu rzeczywistości przez klienta. Psychoterapia w dużej części opiera się na analizowaniu przeszłości, coaching rzadko się do niej odnosi.
d) coaching a doradztwo
Doradca pełni funkcję pomysłodawcy i eksperta. W coachingu to klient jest źródłem pomysłów i rozwiązań, a coach rozwija jedynie jego kreatywność w tych kwestiach.

3. Ile to kosztuje

Cena ustalana jest indywidualnie i płacisz zawsze na koniec sesji – jeżeli jesteś usatysfakcjonowany/usatysfakcjonowana.. Dołożę wszelkich starań aby skutecznie Ci pomóc – abyś był zadowolony z sesji, które przyniosą Ci pożądane rezultaty.
Na pewno warto poświęcić dla siebie trochę czasu. Możesz potraktować sesję jak rozmowę z przyjacielem, który chce Ci pomóc. W każdej chwili możesz zrezygnować.

4. W czym się specjalizuję?

Pomogę Ci w każdej dziedzinie życia, w której zaobserwowałeś lub wyczuwasz, że coś jest nie tak. Dodatkowo, dzięki coachingowym metodom, znajdziemy, przeanalizujemy i pozbędziemy się innych problemów z Twojego życia. W swojej pracy, największe doświadczenie mam w tych tematach:

a) Nieśmiałość, fobia społeczna

Niska samoocena jest jak jazda przez życie z zaciągniętym hamulcem ręcznym.

Powyższy cytat, którego autorem jest Maxwell Maltz, stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej problemów, ograniczeń i cierpień, które dotykają osoby mające fałszywy, niezgodny z rzeczywistością obraz samego siebie oraz tego jak postrzegają ich inni.
Bardzo dobrze znam temat fobii, gdyż sam przez to przechodziłem i udało mi się ją pokonać – wiem co działa, a co nie i jak to skutecznie wprowadzać w życie.

b) Rezyliencja

Rezyliencja to zdolność pozwalającą podnosić się po nawet najcięższych traumach osobom, które dzięki niej stają się silniejsze niż kiedykolwiek – PsychologyToday

Innymi słowy, jest to sprężystość psychiczna bądź światełko w tunelu dzięki któremu nie poddajemy się pomimo różnego typu przeciwności, większych lub mniejszych traum, tragedii i problemów:

Nie można kontrolować złych wydarzeń, ale można kontrolować znaczenie jakie mają dla nas

c) Relacje partnerskie

d)Pomysły na biznes

Jeśli masz jakiś pomysł na własną działalność i chciałbyś to przedyskutować w rozmowie coachingowej – zapraszam. Być może dzięki temu zdasz obie sprawę, że pomysł nie jest wart zachodu i zamiast tego naprowadzę Cię na inny – bardziej zgodny z Tobą.

e) Przebaczanie

f) Znalezienie wymarzonej pracy, pasji

 I inne. Nie obawiaj się mnie zapytać o pomoc.

5. Ile potrzeba na to czasu?

Różnie. Na rozwiązanie problemu może wystarczyć jedna sesja (sesja zwykle trwa 1 lub 1,5 godziny), lub nawet kilkanaście. Wszystko zależy od charakteru kwestii, nad którą się pracuje oraz nad liczbą celów do osiągnięcia. Sesje mogą się odbywać z częstotliwością jednej w tygodniu, jednej na miesiąc lub rzadziej.

6. Jak się zaczyna?

Przy pierwszej sesji ustalimy czym będziemy się zajmować podczas następnych. Powiesz mi o swoich oczekiwaniach oraz o tym jakie masz wyobrażenia na temat coachingu i jak chcesz aby on wyglądał. Będziesz mógł zapytać mnie o wszystko co zechcesz. Mam nadzieję, że rozwieję Twoje wątpliwości. Oprócz tego ustalimy długość i częstotliwość następnych sesji. Na rozmowie wstępnej poruszam także inne kwestie, np. kwestie poufności (zachęcam do lektury mojego artykułu na temat zagadnień poruszanych na sesji wstępnej – dostępny tutaj). Wstępna sesja ma inny scenariusz niż następne – o tym i innych istotnych dla naszej współpracy sprawach zajmiemy się właśnie podczas niej.

7. Sposoby pomocy

a) sesja w cztery oczy
U Ciebie, u mnie lub w neutralnym miejscu takim jak park bądź kawiarnia.
b) sesja przez Skype, WhatsApp bądź telefon.
c) wsparcie przez e-mail bądź sms.
Ze względu na brak ciągłości komunikacji ta forma sprawdza się lepiej w przypadku, gdy szukasz rady i wskazówek

8. Miejsce sesji
Sesję możemy przeprowadzić u Ciebie, u mnie lub na gruncie neutralnym, np. w kawiarni lub parku.

9. O czym musisz pamiętać?

Wszelkie zasoby niezbędne do rozwiązania problemu masz już w sobie. Musimy je tylko wydobyć – taka jest rola coachingu.
W czasie sesji będę Ci proponował wyzwania i zadania domowe, potrzebne do wprowadzenia w życie wniosków do których z moją pomocą doszedłeś. Gdy zboczymy nieco z głównego tematu – Twojego celu, będę musiał Ci czasami przerwać i skierować rozmowę na właściwe tory.

10. Metodyka

Będę korzystać z najskuteczniejszego, najpopularniejszego i jednocześnie najprostszego modelu struktury sesji coachingowej – GROW.
Składa się on z 4 kroków:
1. Goal (cel) -na początek zidentyfikujemy szczegółowo cel, który chcesz osiągnąć.
2. Reality (rzeczywistość) – co dzieje się teraz? Na jakim etapie jesteś? Co już zrobiłaś/zrobiłeś i jakie to przyniosło efekty?
3. Options (opcje) – co mógłbyś zrobić i czy przyniosło by to zamierzone przez Ciebie efekty? Przeanalizujemy Twoje możliwości i znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
4. Will (wola) – co zrobisz i dlaczego? Czy jest to ambitne, określone w czasie i co najważniejsze, pomoże Ci?11. Opinie klientów

Dzięki sesjom uzyskałem wgląd w nurtującą mnie kwestię określenia moich potrzeb i motywacji w zakresie zawodowym. Po sesjach mam jasno określony kierunek rozwoju a szczególnie motywację do zmiany. – Mariusz, Warszawa

Chciałbym podziękować, za tchnięcie we mnie odwagi i pokazanie, ze nic nie stało na przeszkodzie do spełniania swego marzenia, które odkładałem latami znajdując wymówki! Pomógł mi pan wprowadzić marzenia w działanie. – Bartosz, Gdynia

12. Jeśli jesteś zainteresowany
Jeśli chcesz abym przeprowadził z Tobą sesję, na początek wstępną lub chcesz o coś zapytać, skontaktuj się ze mną:
E-mail: kontakt@januszkoch.com
Telefon: 603 921 566

Instagram

Error validating access token: Session has expired on Thursday, 06-Oct-22 09:07:34 PDT. The current time is Thursday, 28-Mar-24 12:12:49 PDT.