Jesteś wyjątkowy i wartościowy. Wiesz, że masz w sobie zasoby z których możesz w każdej chwili skorzystać. Chcesz to zrobić tak aby niczego nie stracić i nie zmarnować. Chcesz efektywnie korzystać z dostępnego Ci czasu i możliwości. Jak to zrobić?
Działanie
Szczęście nie sprzyja ludziom biernym. Trzeba je prowokować, zdobywać, trzeba na nie po prostu zasłużyć. – Theresa Revay
Przemyślane i efektywne działanie jest niezbędne aby czerpać satysfakcję z życia. Bierność, bezczynność jest stratą czasu, która często prowadzi do chorób lub zaburzeń psychicznych.
W każdej chwili możesz coś zrobić ze swoim życiem i dobrze o tym wiesz. Świadomość tego, że możesz coś zrobić, ale tego nie robisz wywołuje dodatkowe wyrzuty sumienia.
Powodem przez który jesteśmy bierni bardzo często jest strach. Zmiany to coś nowego. Aby je wprowadzać często trzeba wkraczać na nieznany teren.
Goethe mawiał tak: „Co możesz zrobić lub, o czym pomarzyć – zaczynaj! W śmiałości geniusz, potęga i magia „.
„Życie jest przygodą dla odważnych albo niczym” – Helen Keller
Strach, który nas zatrzymuje i ogranicza jest fałszywy, irracjonalny, wyolbrzymiony i bezpodstawny. To nigdy nie jest zagrożenie życia, ale nasze życie może zmienić dzięki walce, przeciwstawianiu się swoim lękom.
Susan Jeffers napisała:
„No cóż” – mówiłam sobie – „po prostu się zmuś, a strach z czasem ustąpi”. Ale nigdy nie ustąpił! Któregoś dnia zaświtała mi w głowie następująca prawda: dopóki się rozwijam, strach zawsze będzie mi towarzyszył. Dopóki będę zdobywać świat, przyswajać nowe umiejętności, ryzykować, by zrealizować swoje marzenia – będę odczuwała strach.”
Dla mnie strach i stres są znacznikami, które wskazują sytuacje na które powinienem się wystawić – coś co powinienem zrobić. Wielokrotne działanie z odwagą (zgodnie z tym co pisze Osho – „Odwaga to nie jest nie odczuwanie strachu, a działanie pomimo niego”) zwiększy Twoją pewność siebie, kompleksowo wpływając na Twoją osobowość. Ograniczenia są kłamstwem, iluzją. Ocena innych nie powinna determinować Twojego zachowania. Być może brzmię jak operujący truizmami mówca motywacyjny, ale sam przekonałem się wielokrotnie – możesz tyle ile myślisz, że możesz. Jeżeli uważasz, że możesz wiele, wierzysz w swój potencjał – Twoje życie będzie wyglądało zupełnie inaczej niż gdybyś był pesymistą bądź, co u wielu na jedno wychodzi, realistą. Bierność jest największą pułapką.
Źycie jest za krótkie aby nie wierzyć w siebie. Klatka własnej osobowości któregoś dnia się zatrzaśnie i nie będzie już drogi powrotu. Dopóki to Ty odpowiadasz za swoje życie – podejmuj decyzje dla Ciebie korzystne. Jeżeli tylko czujesz, choćby podświadomie, że możesz więcej, rusz czym prędzej w tym kierunku – to Twoje życie, olbrzymi dar od Boga, który szybko przemija.
Dlaczego?
Bardzo ważne jest mieć swoje „dlaczego”. Dlaczego chcę zmienić swoje życie? Dlaczego chcę się rozwijać? Dlaczego mam dosyć tego co jest teraz?
Kolejnym pytaniem jest:
Czy mogę? Czy jestem zdolny?
Odpowiedź jest twierdząca, ale to nie stanie się tak szybko i łatwo jak pstryknięcie palcami. Zastanów się, możesz sobie to też zapisać:
1. Co mnie ogranicza i jak się tego pozbyć?
2. Co chcę robić w życiu i dlaczego jeszcze się za to nie wziąłem?
Pojawi się mnóstwo wymówek. „Jestem za stary”, „nie mam pieniędzy” i inne. Jeśli chodzi o pierwsze, na zmiany nigdy nie jest za późno. Harland Sanders stworzył KFC w wieku 65 lat, natomiast w wieku 55 lat John Pemberton stworzył Coca Colę. Warto też wspomnieć, że Coca Cola w pierwszym miesiącu działania sprzedała 15 butelek.
Odnośnie pieniędzy, Norman Vincent Peale powiedział:
„Puste kieszenie nigdy nikogo nie powstrzymały przed podjęciem działania. Mogą to zrobić tylko puste głowy i puste serca”.
Problemy
„Problemem nie jest problem. Problemem jest podejściem do problemu” – Kapitan Jack Sparrow.
Książki są prawdziwym błogosławieństwem. O każdym problemie, który przeżywamy, który nas powstrzymuje na 99% powstała książka.
Nie lubisz czytać? Prawdopodobnie więc nie zajdziesz daleko.
„Biedni mają duże telewizory, bogaci – duże biblioteki”. – Jim Rohn
Książki oprócz przekazywania wiedzy potrafią także zainspirować. Czasami wystarczy fragment, jedno zdanie w książce aby zainspirować mnie do działania. Z książek biorę pomysły na artykuły i czynności, które mnie rozwijają i pomagają innym.
Efektywność
Życie stwarza ogromne możliwości, bardzo jest więc potrzebne określenie priorytetów. Twoim głównym celem powinno być bycie szczęśliwym człowiekiem. Poprzez przemyślanie działanie w tym kierunku poczujesz się dobrze sam ze sobą co przełoży się na całe Twoje życie i kontakty z innymi.
Ludzie ciągną do ludzi z Bożą iskrą, pasjonatów, elokwentnych dusz towarzystwa – wiecznie uśmiechniętych i pozytywnych, służących pomocą innym z pasją i zaangażowaniem.
Aby być efektywnym musisz zaplanować swój każdy dzień pod kątem robienia tego co daje Ci najwięcej satysfakcji. Mi najwięcej satysfakcji dają interakcje z innymi ludźmi, zwłaszcza kobietami, codziennie więc szukam na to okazji.
Tutaj pojawia się wcześniej wspomniana przeszkoda – strach. Pisałem również o „dlaczego”. Rozmawiam z kobietami aby zwiększyć swoją pewność siebie, która na pewno przyda mi się w życiu, ale nie tylko dlatego. Fascynują mnie ludzkie osobowości. Kocham ludzi i staram im się to okazywać. Głównie miłość do ludzi sprawiła, że zmieniłem charakter skrajnego introwertyka z fobią społeczną na pełny ekstawertyzm.
Bałem się bardzo przy każdym podejściu do nieznanej mi kobiety. Ten strach jeszcze we mnie jest, ale został znacznie zniwelowany poprzez codzienną praktykę tego czego się bałem.
To trudna ale i bardzo satysfakcjonująca droga.
Jak powiedział Greg Plitt:
„Każdy lęk skrywa osobę, którą chcesz się stać”.
Decyzja
Zmiany zaczynają się od podjętej wewnątrz Ciebie decyzji. Powinna ona brzmieć tak: „Chcę się zmienić i zrobię wszystko co konieczne w tym kierunku”.
Will Smith w jednym z wywiadów powiedział:
„Po prostu zdecyduj, co się stanie, kim będziesz i jak to zrobisz. Po prostu decyduj! I od tej chwili wszechświat zejdzie ci z drogi”.
Będziesz odnosił sukcesy i porażki. Będziesz się bał, zabraknie Ci wiary, pojawią się zwątpienia. To naturalna część drogi. Les Brown powiedział:
„Będziesz robił błędy, będziesz ranił czyjeś uczucia, będziesz miał wrogów, jako że zdecydowałeś stanąć z życiem w szranki.”
Konkretne działania
Aby wcielić zmiany w życie, musisz zacząć konkretnie działać. Dobrze jest wypisać sobie to co chcesz i powinieneś zrobić i stopniowo, sukcesywnie to realizować.
Martin Luther King powiedział:
„Zrób pierwszy krok w wierze. Nie musisz widzieć wszystkich schodów. Po prostu zrób pierwszy krok.”
W trakcie działania będziesz również popełniał błędy i, oby, uczył się na nich.
Podam swój przykład. Moim celem jest obecnie poznanie partnerki – związek, najlepiej na dłużej. Codziennie więc wychodzę z domu i gdy jakaś kobieta/dziewczyna mi się podoba – zagaduje ją. Robię to też dlatego, że daje mi to mnóstwo radości i satysfakcji, które od początku przeważały nad całkiem sporym strachem. Musiałem te kilkanaście razy się odważyć i zagaić aby dojść do tego etapu na którym jestem teraz – niemal swobodnych i luźnych rozmowach z płcią przeciwną. Popełniam mnóstwo błędów – głownie ze względu na stres i strach. Często też brakuje mi upartości i siły przebicia. Wiem jednak, ponieważ czytałem inspirujące historie innych ludzi, że to wymaga czasu i przede wszystkim praktyki.
Wybrałem drogę trudną, ale dzięki temu więcej się nauczę i wnioski oraz lekcje płynące z tego działania będę mógł przekazywać później innym.
Możliwości
Co jest Twoim celem? Jeżeli jest nim bycie szczęśliwym – nie osiągniesz tego. Bycie szczęśliwym to stan umysłu. Przejawia się on tym, że jesteśmy zadowoleni z tego co mamy teraz. Droga do doskonałości to praca na całe życie. Z czego można być zadowolonym? Norman Vincent Peale, odpowiadając na pytanie czy życie go nie znudziło, odpowiedział:
”Jak można być znudzonym w tym pasjonującym świecie? Nie, mój panie, lubię go. Naprawdę kocham.”
Otwierają się przed Tobą życiowe możliwości. Jeżeli się kwaśno uśmiechasz, gdy czytasz słowa „życiowe możliwości” to Twoim dużym wrogiem jest Twój ograniczający sposób myślenia.
Marek Aureliusz powiedział:
„Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli”.
Warto więc wierzyć w siebie i swoje możliwości. To nie iluzja ani utopia. Dlaczego tylu ludzi jest szczęśliwych, spełnionych? Czy uważasz, że to kwestia przypadku bądź szczęścia. Nie, to kwestia wiary w siebie, w swoje marzenia i ciężkiej pracy powziętej w tym kierunku. Historie sukcesu są do siebie nieco podobno choć w dużej mierze jest to też kwestia mocno indywidualna. Niezbędna jest wiara i nadzieja, aby ruszyć z miejsca, wytrwałość aby się nie poddać. Jeżeli nie wierzysz w sens i piękno swojego marzenia, na którymś etapie lub już nawet na początku zabraknie Ci sił aby go zrealizować. Poddasz się i wrócisz do dawnego trybu życia – marazmu, stagnacji i smutku.
Odpowiedzialność
W jednym z ostatnich artykułów napisałem dlaczego warto wziąć odpowiedzialność za swoje życie:
https://januszkoch.wordpress.com/2019/03/13/dlaczego-warto-wziac-pelna-odpowiedzialnosc-za-wlasne-zycie/
Jest to droga bardziej satysfakcjonująca, ale jednocześnie trudniejsza, ponieważ w razie błędów (a tych, gdy działasz nie da się uniknąć) jedyną odpowiedzialność bierzesz Ty. Uwierz mi jednak – warto. Daje to bardzo istotne poczucie kontroli nad własnym życiem, niezbędne aby wprowadzać zmiany w nim.
Maksymalna satysfakcja
To co robisz ma Ci dawać radość. Robienie czegokolwiek innego, jeżeli nie jest to naprawdę koniecznie to strata czasu i energii. Wykorzystuj każdy dzień i każdą noc. Śpij tyle ile potrzeba, nie więcej. Unikaj bezczynności i niekonstruktywnych zajęć – nie masz na to czasu, jeżeli chcesz coś osiągnąć i rozwinąć się.
Jak wygląda moje życie?
Zakładając, że śpisz 8 godzin, codziennie mamy 16 godzin do dyspozycji. Jak je mądrze i efektywnie wykorzystać?
Przeanalizuj swój dzień. Czy robisz coś w kierunku swoich marzeń? I z drugiej strony. Ile czasu przeznaczasz na czynności bezużyteczne, które są tak naprawdę stratą czasu i wpędzają Cię w dołek i wyrzuty sumienia?
Zaplanuj swój dzień tak abyś codziennie posunął się chociaż trochę naprzód w pożądanym kierunku. Zrezygnuj z „zabijaczy czasu”. Walcz z prokrastynacją i lenistwem. Będzie to znacznie prostsze jeżeli będzie robił rzeczy, które sprawiają Ci satysfakcję. Rzeczy, które Cię nie nudzą. Jeżeli chciałbyś znaleźć swoją pasję, pomóc Ci może ten artykuł: https://januszkoch.wordpress.com/2019/10/30/jak-odnalezc-i-rozwijac-swoja-pasje/
Nie słuchaj „wygodnych słówek”
Wielu ludzi powie Ci, że nie musisz się starać. Nie musisz działać. Będą Ci mówić rzeczy wygodne, ale na dłuższą metę bardzo zgubne. Otaczają Cię różne osoby. Często mamy zwyczaj bezmyślnego, bezkrytycznego naśladowania innych. Przykładem może być hejt w internecie. Za jednym złośliwym i szkodzącym komentarzem często idą podobne, również mogące zaszkodzić innym.
Ludzie często będą Ci radzili np. abyś „nie porywał się z motyką na słońce”, myślał „realistycznie” ponieważ sami nie mają odwagi aby wejść na tą drogę, po której Ty chcesz kroczyć. Will Smith powiedział, że „realizm to najkrótsza droga do przeciętności”.
Czy chcesz być przeciętny czy jednak wolisz aby Twoje życie miało znaczenie? Dla Ciebie i dla innych?
Bądź oryginalny
To jest dopiero coś! Świadomość tego, że wytrwale idzie się inną drogą, mniej uczęszczaną przez innych daje sporo satysfakcji, ale oczywiście wyłącznie wtedy gdy daje ona dobre, wymierne rezultaty i nie szkodzi nam ani nikomu innemu. Tą drogą jest między innymi „ścieżka szczerości”, która polega na mówieniu innym tego co naprawdę myślimy, oczywiście subtelnie.
Według Coco Chanel „aktem największej odwagi wciąż pozostaje samodzielnie myśleć. Głośno.”
„Bądź tym, kim jesteś, i mów to, co czujesz, bo ci, którzy się liczą, nie będą mieli nic przeciwko, a ci, którzy będą mieli coś przeciwko, się nie liczą.” – Fredrik Eklund
Podsumowanie
Umiejętność efektywnego i satysfakcjonującego życia nie jest czymś trudnym i niemożliwym do realizacji. Codziennie podejmujemy decyzję a czas nieubłaganie szybko przelatuje. Od nas zależy jakie to decyzje i na co przeznaczamy dany nam czas. Czy nie masz już dość bierności i małej efektywności? Najwyższy czas zatańczyć z lwami.
„Machnij ręką na siebie. Zacznij działać teraz, gdy jesteś neurotyczny, niedoskonały, wiecznie zwlekający, leniwy, niezdrowy czy też jakiejkolwiek innej niecelnej etykiety w odniesieniu do siebie używasz. Idź naprzód i bądź najlepszą niedoskonałą osobą, jaką możesz być i zabierz się za rzeczy, jakich chcesz dokonać, zanim umrzesz.” – Shōma Morita