Paradoks realistycznego myślenia

Paradoks realistycznego myślenia

Ludzie mawiają, że realistyczne myślenie i rozsądne działanie dadzą Ci to czego chcesz. Cóż, amerykański pisarz i mówca motywacyjny, Zig Ziglar, uważa, że:

jeśli celujesz w nic, trafisz za każdym razem

Sprawdza się to nie tylko w pracy nad naszymi marzeniami i celami, ale także problemami.
Jeśli myślisz o swoich problemach (zwłaszcza tych najtrudniejszych) realistycznie i rozsądnie, nigdy ich nie pokonasz.
Ponieważ, większe marzenie = większe problemy, trudności i przeszkody.
Jeśli chcesz zmienić swoje życie (z powodu personalnych lub finansowych kłopotów) lub zrealizować marzenia, możesz być pewny, że tylko kwestią czasu jest pojawienie się przeróżnych problemów.
Realizm jest bardzo względnym pojęciem. Dla jednego człowieka łatwe jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a dla innego wydaje się to niemożliwe. Gdyby jednak ta druga osoba nie podchodziła do tego w realistyczny według niej, a tak naprawdę bierny i pesymistyczny sposób, mogłaby zrobić znacznie więcej.
Jak pisałem w jednym ze swoich poprzednich artykułów – diabeł tkwi w myśleniu (tutaj link). Na punkt widzenia i sposób myślenia składa się wiele czynników. Trudnym, ale możliwym jest zmiana osoby, która nisko stawia sobie poprzeczkę, na bardziej ambitną.

Bycie realistą to najbardziej uczęszczana droga do przeciętności – Will Smith

Jeśli zdecydujemy się pójść dalej niż stopuje nas realizm, trafimy na wiele przeszkód.
Nie chciałbym Was zniechęcać, ale powinniście wiedzieć, że walka o Wasze marzenia jest walką w pełnym znaczeniu tego słowa. Dla dodania otuchy powiem Wam, że największą przeszkodą dla Was możecie być Wy sami, co prowadzi do optymistycznego wniosku:
To co chcę zrobić, moje marzenia, cele, pragnienia zależą ode mnie.Na pewno zaatakuje Cię lenistwo, prokrastynacja, wątpliwości i inni, demotywujący ludzie oraz utrata nadziei, Od Ciebie zależy jak na to zareagujesz. Jestem pewien, że nie poddasz się, i będziesz pracował dalej.

Nieważne, jak mocno uderzasz, ale jak dużo jesteś w stanie znieść i nadal iść do przodu. -Rocky Balboa.

Myślenie w sposób nierealistyczny, nawet do pewnego stopnia szalony może pomóc Ci uporać się z największymi problemami, ograniczeniami i przeciwnościami.

Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają – Steve Jobs

Jeżeli chcesz osiągnąć wiele, jeśli masz spore marzenia, warto aby znalazły się na ziemi, aby opuściły obłoki. W ten sposób, sprawisz, że to co na pierwszy rzut oka wydaje się nierealistyczne, stanie się zupełnie możliwe.

Kto żyje bez szaleństwa, mniej jest rozsądny niż mniema. – François de La Rochefoucauld

Cytat ten nawiązuje do tego co wcześniej napisałem. Szaleństwo jest nam potrzebne aby zabrać się za rzeczy, których od dawna pragniemy, ale wydają się nam one nierealistyczne. Zanim sprawimy, że będą one dla nas realne, należy myśleć w sposób nierealistyczny – pozytywny.
George Bernard Shaw powiedział:

Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata; człowiek nierozsądny z uporem próbuje dostosować świat do siebie. Dlatego wszelki postęp zależy od ludzi nierozsądnych.

Warto też pamiętać, że:

Wielkie rzeczy mają zazwyczaj małe początki – Anonim

Możliwe, że inni ludzie obserwując Cię nazwą Cię szalonym lub wariatem, ale Ty za to możesz nazwać lub pomyśleć o nich, „zwyczajni”, „normalni” bądź „przeciętni”. Jak dla mnie, jest to pewien rodzaj obrazy.
W swojej książce, „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” Nick Vujicic pisze:

Niedoskonałość jest piękna, w obłędzie kryje się geniusz i lepiej narazić się na śmieszność niż zionąć nudą

Do tego:

Bycie nazwanym „szalonym” przez ludzi, którzy są ograniczeni przez normy narzucone przez społeczeństwo, jest niczym innym prócz komplementem. – Anonim

Mając na myśli „szalony” chodzi mi o kogoś oryginalnego, wyjątkowego, unikalnego, wychodzącego poza schemat i „pudełko”. To ktoś, kogo trudno zaszufladkować.
Czy znacie kogoś, kto osiągnął coś wielkiego będąc przeciętnym, myśląc realistycznie – czyli podporządkowując się nudnej i szarej rzeczywistości?
Wielu z nas myśli, że duże osiągnięcia są przeznaczone dla ludzi wyjątkowych, wielkich – sercem i umysłem. To poniekąd prawda, ale prawdą jest też to, że i Ty możesz stać się taką osobą. Zaczynając od odrzucenia ograniczającego, realistycznego myślenia i pamiętając słowa Steve Jobsa:

Wszystko wokół Ciebie stworzyli ludzie, którzy wcale nie byli od Ciebie mądrzejsi.

Żałuję, że decyduje się na to bardzo mało osób. Omijają nas w ten sposób innowacyjne wynalazki, rozwiązania, książki, wielkie myśli nigdy nie zostają odkryte.
Jest jednak powód dla którego ludzie obawiają się nawet marzyć, nie mówiąc już o realizacji tego. Jest to lęk przed zmianą, który opiszę w jednym z najbliższych artykułów. Oprócz tego, nie każdy lubi ambitne cele, gdyż wiążą się z walką ze sobą, swoimi ograniczeniami, lenistwem, ciągłą nauką i praktyką.
Einstein powiedział, że:

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Podobnie szaleństwem jest oczekiwać, że zmiany przyjdą łatwo i bez naszej ciężkiej pracy oraz zaangażowania. To jest właśnie ten negatywny aspekt szaleństwa,
Gdy spojrzymy na ludzi, którzy osiągnęli sukces zauważymy, że w praktyce, realistyczne myślenie – nie sprawdza się – jest bezużyteczne. Do tego, jest przewidywalne, schematyczne i nudne. Czy tak powinno wyglądać nasze życie?

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. – Mark Twain

Gdyby bracia Wright, Thomas Edison, martin Luther King i inne wybitne osobistości myśleli o swoich marzeniach, celach realistycznie i rozsądnie, nie tylko poddaliby się szybko, ale nawet by nie rozpoczęli działania w tym kierunku.
Zapewne uważasz, że są to wyjątki, a Ty, szary człowiek, nie masz szans się wybić, zrobić coś wielkiego i wyjątkowego. Jest tak, ponieważ w siebie nie wierzysz i co za tym idzie, nie działasz.
Realizowanie marzeń to ogromna przygoda. Nigdy nie wiesz co się wydarzy, gdzie się znajdziesz i kogo poznasz. Ta przygoda Cię zmieni, da Ci więcej pewności siebie, życiowego doświadczenia i wiedzy na własny temat oraz na temat innych ludzi. Czy nie warto porzucić nudnego, przewidywalnego życia na korzyść takiej przygody. Oczywiście nie mówię tu o tym aby np, od razu rzucać pracę i robić rzeczy, które zawsze chcieliśmy zrobić. Chyba, że nie kłócą się z naszym życiem zawodowym. Zmiany należy wprowadzać sukcesywnie i przemyślanie.
Na koniec zachęcam Cię do wypisania na kartce Twoich marzeń i celów. Te większe możesz rozbić na mniejsze podpunkty, które możesz sukcesywnie wprowadzać w życie.
Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię – Johann Wolfgang Goethe

UdostępnijFacebookTwitter
Dołącz do dyskusji