Rozmowa terapeutyczna

Jeśli masz jakiś bardzo uciążliwy lub mniej dokuczliwy problem, bardzo chętnie z Tobą porozmawiam, wysłuchując Cię (umożliwiając Ci tzw. katharsis – przynoszące ulgę uwolnienie złych emocji) i razem z Tobą znajdę metody, sposoby i narzędzia na wyjście z tej niekomfortowej dla Ciebie sytuacji.

Rozmowę opieram na 4 etapowym modelu pomocy opisanym w książce Gerarda Egana „Kompetentne pomaganie”. Polega on na znalezieniu odpowiedzi na 4 zasadnicze pytania:

  • Obecny  scenariusz.  Które z moich problemów (zagadnienia,obawy, niewykorzystane szanse) wymagają ode mnie pracy? Odpowiedź udzielona na to pytanie określa obecny stan lub obecny scenariusz klienta.
  • Wybrany scenariusz. Czego potrzebuję lub co chciałbym mieć zamiast tego, co mam? Odpowiedzi na to pytanie tworzą wy­brany stan relacji lub wybrany scenariusz. Jakbyś chciał się zachowywać zamiast tego co jest teraz?
  • Strategie. Co powinienem zrobić, aby mieć to, czego potrze­buję lub chcę? Te odpowiedzi tworzą strategię działania dla osiągnięcia wybranego celu.
  • Działanie. Jak mogę to osiągnąć? Odpowiedzi na to pytanie przeprowadzają  klienta od etapu planowania do etapu dzia­łania, wykonania albo spełnienia.

Rozmowę terapeutyczną bardzo często łączę z coachingiem. Więcej o coachingu w moim wydaniu znajduje się tutaj.
Nie obawiaj się pytać. Zrobię wszystko co w mojej mocy aby Ci pomóc.
Cały czas pogłębiam wiedzę i zdobywam doświadczenie na temat skutecznych metod pomocy innym ludziom.

Zainteresowany/zainteresowana? Zapraszam do kontaktu.